1. Zaključite poslovno leto (izdani, prejeti računi, neobračunane dobavnice, prevzemnice)
Pred naslednjim korakom preverite ali ste izdali in prejeli vse račune za poslovno leto, ki ga zaključujete. Vrivanje dokumentov v preteklo leto po tem, ko ste tekoče že začeli je zapleteno.
2. Nastavite številčenje dokumentov za novo poslovno leto
Kliknite na “Nastavitve” in “številčenje”
Vnesite številke v Stolpec “Naslednja številka” s katerimi boste začeli šteti v novem poslovnem letu. Če uporabljate zapono npr: “/2025” jo vpišite v stolpec Zapona pri vseh dokumentih, kjer želite to uporabiti.
Primer vnosa:
Če začenjate štetje Prodajnih računov – Domačih s številko 1 in uporabljate zapono “-2025” pri “Prodaja – Računi – Domači” v stolpec “Naslednja številka” vpišete “1” v stolpec “Zapona” pa “-2025”.
To ponovite pri vseh dokumentih, kjer začenjate s ponovnim štetjem.
Vnos shranite in začnite z izdajo dokumentov v novem poslovnem letu.
Navodila za spremimo številčenje – https://metakocka.freshdesk.com/sl/support/solutions/articles/3000059058-kako-nastavim-dokumentu-da-se-%C5%A1tevil%C4%8Di-avtomati%C4%8Dno-
Davčne blagajne številčenje –
resetiranje zaporednih številk računov v novem poslovnem letu
V skladu s petim odstavkom 5. člena ZDavPR si morajo zaporedne številke računov vsako poslovno leto slediti v neprekinjenem zaporedju po vsakem poslovnem prostoru zavezanca ali po elektronski napravi za izdajo računov v poslovnem prostoru zavezanca.
Zakon ne predpisuje, da se morajo zaporedne številke računov vsako poslovno leto začeti z 1.
»Resetiranje« številk računov ob začetku novega poslovnega leta ni niti obvezno niti ni prepovedano.
Pravila za »resetiranje« številk računov določi zavezanec v internem aktu izdanem na podlagi šestega odstavka 5. člena ZDavPR.
Vir:
3. Izvedba inventure (ni obvezen korak)
Inventura se vedno vnese kot zadnji dokument dneva. Po inventuri, se ne izdaja računov ali dobropisov, ter se ne dela prevzemov ali odpisov, saj sprememba zaloge ne bo vidna. Ohranila se bo zaloga v inventuri.
Kako narediti inventuro?
Kje se ureja inventura? V Skladišče – Inventura
I.) Prenesite datoteko
II.) Uredite datoteko
III.) Vnesite datoteko
MetaKocka : Prenesite (I.) in vnesite datoteko (III.)
Excel : Uredite datoteko (II.)
Pogoste napake:
a) V kolikor imate različne kombinacije artikla (lot, serijska, datum veljavnosti) ali pa je artikel na drugi mikrolokaciji, je potrebno zapisati več vrstic, za vsak element posebej.
b) Če želite artikel dati na 0, ga je potrebno dati v vrstico, in mu dati inventurno zalogo 0. V kolikor ga ne bo v tabeli, se smatra kot, da za artikel niste delali inventure, bo narejena delna inventura.
c) Ko delate inventuro za več skladišč, imate v excel datoteki, vsak zavihek drugačno zalogo. Če določenega skladišča ne želite spreminjati, izbrišete zavihek.
d) Če boste na dan inventure imeli račune, dobavnice, dobropise, prevzemnice, je to potrebno upoštevat notri. Torej : Zaloga = 100kom, izdani računi = 2kom, potrebno je odšteti 100-2 = 100kom. Svetujemo, da se tega izognete, in naredite inventuro po koncu poslovanja, ko imate realne podatke.
Navodila postopka izvedbe invetnure – https://metakocka.freshdesk.com/sl/support/solutions/articles/3000059055-inventura-postopek-izvedbe-inventure-delne-inventure
ekipa MetaKocka
Bi želeli, da vas obveščamo o novostih? Spodaj vpišite vaše podatke: